A porckopás, más néven artrózis, az ízületi problémák leggyakoribb formája. A porcban lévő sejtek ilyenkor már csak kevésbé, vagy egyáltalán nem képesek felvenni a szükséges tápláló anyagokat, ezáltal a porc elvékonyodik, rugalmassága csökken, felszíne pedig felbolyhosodik, berepedezik, illetve le is töredezhet, melynek következtében gyulladás és fájdalom léphet fel. A porckopás a test bármely ízületét érintheti, azonban általában csak egy ízületben alakul ki. Leggyakrabban a térdben, a csípőízületben vagy a gerincben jelentkezik, de előfordulhat a kézízületben is. A bokán és a könyökön ritkábban jelentkezik porckopás.
A porckopás tünetei
- ízületi fájdalom, általában időjárás változáskor
- ízületi rugalmasság csökkenése
- mozgás során merevség, főként a mozdulatsor kezdetekor
- ízületi duzzadás, főleg mozgás után
- gyulladás az ízületben
- nyomásérzékenység
- ízületek ropogása, recsegése
- ízület környékén kinövések, különösen az ujjak esetében
A porckopás diagnosztizálása
A szakorvos többféle vizsgálatot követően állítja fel a porckopás diagnózisát. A fizikális vizsgálat mellett vérvizsgálatot, valamint bizonyos képalkotó technikákat is alkalmazni szoktak (röntgen, csont szken, komputer tomográfia, mágneses rezonancia, artográfia), emellett néhány esetben szükség lehet az ízületből folyadékmintát is venni. A vizsgálatok segítségével kimutatható a porc elhasználódottsága, az ízületi rés beszűkülése, valamint a csontkinövések jelenléte egyaránt.
Az artrózis rizikófaktorai
A porckopás pontos oka tisztázatlan ugyan, de kialakulásában számos tényező közrejátszik. Növelhetik az artrózis kialakulását bizonyos örökletes betegségek, mint pl. a porc rendellenes fejlődése vagy a torz, deformált ízületek is. A gyenge combizomzat is közrejátszhat, hiszen a nem megfelelő reflexek és mozgás miatt az ízület könnyebben elkophat. 45 éves kor felett megnő a kockázata a porckopás kialakulásának, valamint az elhízás is rizikófaktort jelent. Az olyan betegségek, melyek módosítják a porc szerkezetét vagy működését (köszvény, reumatoid artritisz), szintén a porckopás kialakulásához vezethetnek.
Kezelési lehetőségek
Az artrózis kezelésére jelenleg nincs olyan terápia, mely megszünteti a betegség kiváltó okát, de rendelkezésre állnak olyan terápiás eszközök, melyek segítségével csökkenthető a fájdalom, javítható az életminőség és a mozgásképesség. Igazán hatékony eredmény általában csak akkor érhető el, amikor a porcsejtek még nem pusztultak el teljesen.
Az alapos kivizsgálást követően a szakorvos eldönti, hogy milyen kezelési módra van szükség. Ez lehet helyi fájdalomcsillapítás, nem-szteroid gyulladáscsökkentés, ízületi injekció, gyógytorna, fizikoterápia, illetve orvosi akupunktúra. Ezen kezelések mellett azonban elengedhetetlen az életmód terápia. Fontos továbbá azon táplálékkiegészítők alkalmazása, melyek elősegítik a porcsejtek regenerálódását, növelik erősségüket.
A porckopás megelőzése
- kellő mennyiségű folyadékfogyasztás
- rendszeres, de nem túl megerőltető testmozgás, előtte bemelegítés
- egészséges, zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étrend
- ízületek védelmének megerősítése
- porcsejtek épségének megőrzése
- megfelelő testsúly megtartása, túlsúly megszüntetése
- gyulladások mihamarabbi kezelése
A porckopás igen gyakori betegség, hazánkban a becslések szerint kb. 1,5 millió ember életében jelen van a porckopás valamelyik formája. A nehéz fizikai munka, a jelentős túlsúly és az egyéb mozgásszervi rendellenességek egyaránt komoly rizikófaktort jelentenek, emellett a genetikai hajlam is állhat a porckopás hátterében.
A porckopás sajnos teljesen nem fordítható vissza, azonban kezelhető. Elsődlegesen a fájdalomcsillapítás, valamit a folyamat lassítása a cél, mely szájon át szedhető gyógyszerek, injekció vagy gyógytorna segítségével történik. Súlyos esetekben a műtéti beavatkozás is szóba jöhet, ilyenkor leggyakrabban a protézis beültetés jelenthet megoldást.